Kişisel Gelişim  kitaplarından tavsiyeler bölümünü düzenlerken, en çok satan kişisel gelişim kitapları ile çeşitli kariyer ile ilgili web sayfalarının tavsiyelerinden de yararlanılmıştır. Kitap hakkındaki tanıtım yazıları ,  yazarın kitabı hakkındaki yazısı olduğu gibi bazı farklı yorumlardan da esinlenilmiştir.

 Ferrari’sini Satan Bilge – Robin Sharma

Yaklaşık on yıl önce yayınlanan kitap 3 milyondan fazla okuyucuya ulaştı. Kitabı okuyan milyonlarca insan kariyer ve özel hayatında büyük değişimler olduğunu ifade ediyor. Birçok büyük iş yeri sahipleri çalışanlarına bu kitabı önerdi ve ciddi ilerleme oluğunu belirtti.

Ülkenin en iyi ve en başarılı avukatlarından biri olan Julian Mantle, aynı zamanda hırslı ve tam bir işkoliktir. Çalışmasının ödülü olarak hayatında hemen her şeye sahiptir. Güzel bir ailesi, evi, yatı, adası ve tabi ki kırmızı bir Ferrari’si… Yoğun iş temposunun da etkisiyle bir gün, duruşma esnasında kalp krizi geçirir. Sonra uzunca bir süre ortadan kaybolur, hatta bazı arkadaşları onun öldüğünü bile düşünür. Elindeki tüm malı mülkü satarak Hindistan’a bir seyahate çıkar. Bunlar arasında en sevdiği kırmızı Ferrari’si de vardır.

Aradan üç yıl geçer, Julian bir gün pat diye çıkıp gelir. İlk iş olarak da en sevdiği arkadaşı John’u ziyaret eder. Fakat John gördükleri karşısında şaşkına döner. Julian öyle değişmiş, öyle gençleşmiştir ki, onu tanımakta güçlük çeker. 50 yaşında olan Julian, 30 yaşında gibi göstermektedir. Hem bedeni hem de ruhu değişmiş, müthiş bir zindelik hissetmektedir. Sonra yaşadığı bu değişimi ve süreci arkadaşı John’a anlatmaya başlar. Sabaha kadar süren sohbet kitabın bütününü oluşturmaktadır.

Her Şey Seninle Başlar – Mümin Sekman

Kitabın ana teması başarısızlığın nasıl öğrenildiği ve başarılı olmak için neler yapılması gerektiği üzerine kurulmuş. Yani temelde yatan ilk soru; neden başarısız oluyoruz? Çünkü insan önce neden kaybettiğini ve başarısız olmasına sebep olan faktörleri tespit ederse; bu engelleri kaldırarak, başarılı olmanın yollarını da açabilir. Yazar kitabın çıkış noktasını, daha üniversite yıllarında kurduğu bir hayal olarak anlatıyor. Daha o yıllarda, başarılı olmanın yollarını insanlara anlatmayı hayal etmiş ve bunu ilerleyen zamanda çok güzel başarmış.

Kitabın genelinde ataletten yani eylemsizlikten bahsediyor. Atalet şu demektir; bir işin nasıl yapılacağını, yapınca neler kazanacağınızı, yapmayınca neler kaybedeceğinizi bilirsiniz, ama bir türlü harekete geçmezsiniz. Bunu da psikolojik atalet olarak değerlendiren yazar, kaybetmenin sebeplerine bilimsel olarak yaklaşıyor. Ama bunu anlatırken hayatın içinden aldığı örnekler sayesinde okuyucuyu asla sıkmıyor. Kitap bize başarılı olmak istersek neler yapmamız gerektiğini, yapınca neler kazanacağımızı ya da yapmadığımız takdirde neler kaybedeceğimizi anlatıyor. İnsanın ufkunu açan, bakış açısını değiştiren ve başarıya ulaşmanın sanıldığı kadar zor olmadığını gösteren müthiş bir kitap.

The Secret – Sır – Rhonda Byrne

Kitap paranın, evrenin, ilişkilerin, sağlığın ve ruhun sizin hayatınız üzerinde oluşturduğu sırlarından bahsetmiş. Yazar aniden zihninde oluşan büyük sırrı gördüğünü ve bunu anlamak için Eflatun, Einstein, Newton gibi bilim adamlarına kadar birçok şeyi araştırdığını söylüyor. Zamanla araştırmalarının derinleştiğini ve bir zincir gibi birbirine bağlı olarak devam ettiğini belirtiyor. Ona göre hayat “büyük sır” üzerine kuruluydu ve bunu çözdükten sora tüm insanlıkla paylaşmalıydı.

Kitap raflarda yerini aldıktan çok kısa bir süre sonra inanılmaz bir okur kitlesine ulaştı. Okuyan herkes hayatında mucizevi değişimlerin olduğunu söyledi. Öyle ki, kitapta yer alan sırrı kullanarak daha iyi bir eve, daha iyi bir hayata ve hatta daha yüksek notlara ulaştığını söyleyenler bile oldu.

Beden Dili – Joe Navarro

Yazarımız Joe Navarro eski bir FBI ajanıdır. 300 sayfadan oluşan kitabında, 25 yıllık meslek hayatı boyunca edindiği tecrübeleri bir araya getirmiş. Bu uzun yolculukta insanların davranışlarını analiz etmiş ve şifrelerini çözmüş. Yazar insan vücudunu bölümlere ayırmış ve her bir harekete farklı anlamlar yüklemiş. Karşınızdakinin aklından geçenleri, bedenine bakarak anlayabilirsiniz diyen kitap, beden dilini öğrenerek hayatınızı nasıl kontrol edeceğinizi anlatıyor.

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı – Dale Carnegie

Etrafımızdaki herkesi sevmemiz ya da onlarla iyi anlaşmamız gerekmez. Ancak onlara sevmediğimiz yanlarını söyleyebilir ve bizi rahatsız eden davranışlarını değiştirmelerini isteyebiliriz. Bu kitap insanları kırmadan, hoşlanmadığınız yönlerini söylemenizi ve dahası, onların sizden hoşlanmalarını sağlıyor. Kazandığınız dostluklar sizi hem özel hayatınızda hem de mesleki yaşamda zirveye taşıyor. Farklı hikayelerle vermek istediği mesajı aktaran yazar, oldukça da sade bir dil kullanmış.

Evrenden Torpilim Var – Aykut Oğut

Aykut Oğut, kitapta kendi yaşadıklarından yola çıkarak gerçekten istenildiği takdirde başarılamayacak hiçbir şeyin olmadığının altını çiziyor. Kendisinin daha önce 150 kg olduğunu, hiç dil bilmeden Amerika’ya gittiğini, daha sonra 70 kg’a düştüğünü, Amerika’da seslendirme işleri yapacak kadar İngilizce’sini geliştirdiğini ve her eline attığı şeyin altın bir yumurtaya dönüştürdüğünü anlatan eğlenceli ve öğretici bir kitap.

Aklını En İyi Şekilde Kullan – Tony Buzan

Psikolog, eğitimci ve şair olan Tony Buzan’a göre “Beyniniz uyuyan bir dev gibidir.” Kitapta, beynin sağ ve sol yanının yanı sıra beynin alt ve üst kısımlarına, hızlı okuma ve not tutma tekniklerinden de özel hafıza sistemlerine kadar örneklerle birlikte oldukça kapsamlı bilgilere yer veriyor. Normalde beyin kapasitemizin çok küçük bir kısmını kullandığımız, artık oldukça yaygın bir bilgi. İşte bu kitap geri kalanın kullanılmayan muazzam gücünü geliştirmek için bir rehber niteliği taşıyor.

Negatif Limanlardan Pozitif Sulara – Oğuz Saygın

Yazar kitabında isteyen herkesin hayatta başarılı olabileceğini bunun için mutlaka iyi bir niçini olması gerektiğini, yol gösterici olarak da NLP (Neuro-Linguistic Programming)’i göstermektedir. “Beyninizdeki zincirleri kırın” adlı ilk bölümde, yazar verdiği seminerler neticesinde insanlarda meydana gelen değişimin çok ilginç örneğini anlatmaktadır. Ayrıca hayatındaki büyük değişikliklere, topluluk önünde nasıl konuşmayı öğrendiğine, adanmak denilen kelimenin hayatından canlı örneklerle tarifine ve başarıyı anlatırken kendisinin nasıl başardığına değinmiştir.

İkinci bölümü NLP varsayımları ile ilgili. “Hedefe doğru” adlı üçüncü bölümde, bizlere hedef merkezli yaşamanın insanlara kazandırdıklarından söz etmektedir. “Sorular cevaplardır” adlı dördüncü bölümde, bizleri biraz düşünmeye sevk etmek için başarı ve motivasyonla ilgili güzel sözleri düşündürücü bilmecelere dönüştürerek anlatmaktadır.

Güzel ve Etkili Konuşma Sanatı – Emin Özdemir

Kitap, birbiriyle bağıntılı beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konuşmanın günlük yaşamımızdaki yeri ve işlevi üzerinde durulmuştur. Ayrıca güzel ve etkili konuşma sanatı açısından kendi konuşmamızı değerlendirme, kendimizin bir özeleştirisini yapma işi, eleştirel nitelikli kılavuz sorularla gösterilmiştir.

İkinci bölümde bir konuşmayı yapılandıran temel öğeler, bu öğelerin belirleyici nitelikleri işlenmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde de konuşmaların hazırlanış evreleri, sunuluş biçimleri ele alınmıştır ayrı ayrı. Son bölümde ise konuşmanın değişik türleri topluca sergilenmişti.

Güçlü Hafıza – Ahmet Yıldız

Güçlü Hafıza, beyni etkili ve doğru kullanmak için yazılmış bir kişisel gelişim kitabıdır. Çok zeki diye gözüken kişilerin aslında bizden hiçbir farkının olmadığı, sadece bilerek ya da bilmeyerek beynini doğru kullandıkları araştırılmıştır. Eğer her insanın beyin yapısı aynıysa, ”Neden bazıları hafızalarını etkili kullanıyor da, bazıları kullanamıyor?” diye bir soru aklına gelebilir. Cevap; herkesin beyin yapısı ve hafıza gücü aynı olabilir ama herkes onu tanıyıp bu gücü kullanamıyor. Kullananlar ise bunu nasıl kullandıklarını bilmiyorlar.

Her Şey Seninle Başlar – Mümin Sekman

Yazar kitabını şu şekilde anlatıyor; “Bu kitap üniversite öğrencisiyken kurduğum bir hayalden doğdu. Başarılı olmak ile ilgili temel bilgileri, olabildiğince çok sayıda başarılı olmak isteyen insana iletmeyi hayal ediyordum. Başarılı insanların inceleyip, nasıl başardıklarını analiz edip, başarılı olmak isteyenlere anlatıyorum. Bir tür entellektüel Robin Hoodluk yapıyorum. Kitabın içinde yerel ve evrensel örneklerle, başarısızlığın nasıl öğrenildiği ve başarılı olmanın nasıl öğrenilebileceği anlatılıyor.”

“Çaresizlik öğrenilmiştir. Başarılı olmak da öğrenilebilir. Sende sandığından fazlası var! Gelebileceğin en iyi yerde değilsin. Yeni bir hayat için gereken, yeni bir akıldır. Doğru şeyi yapmak için yanlış zaman yoktur. Rüzgârı suçlamayı bırak, yelkenleri kullanmayı öğren. Seyirci koltuğundan sıkıldıysan sahneye çık. Zirvede her zaman bir kişiye yer var. Başkaları yapabildiyse, sen de yaparsın. Her şey seninle başlar”

“Hayatta ya tozu dumana katarsın, ya da tozu dumanı yutarsın. Seçim senin!”