Kariyer ve iş arama odaklı kitaplardan tavsiyeler bölümünü düzenlerken, en çok satan kariyer ve iş odaklı kitaplar ile çeşitli kariyer ile ilgili web sayfalarının tavsiyelerinden de yararlanılmıştır. Kitap hakkındaki tanıtım yazıları ,  yazarın kitabı hakkındaki yazısı olduğu gibi bazı farklı yorumlardan da esinlenilmiştir.

YARIN GEL BAŞLA-SİNEM IŞIK

İş aramak, günümüzde gerçekten emek ve meziyet isteyen bir iş. Çoğu kişinin iş bulamama sebebi, aslında nasıl iş araması gerektiğini bilmemesinden kaynaklanıyor. Piyasa koşulları, işverenlerin beklentisinin fazla olması vs. bir yana, iş arama sürecinde farkına varmadan yaptığımız birçok hata var.

Bu kitap kariyerinizi planlamanız ve tüm iş arama sürecinde izlemeniz gereken yol hakkında somut adımlar atabilmeniz için, size uygulanabilir nitelikte net bir yol haritası sunacak.

EYVAH İŞ GÖRÜŞMESİ –AHMET ŞERİF İZGÖREN, HAKAN YAMAN

Diyelim ki iş görüşmelerinde çok iyisiniz. Her yanıt mükemmel, performansınız da bir harika, peki görüşmesini yaptığınız iş size uygun mu? İş görüşmelerinde sorulan sorulara verilecek yanıtları düşünmeden önce kendinize bazı sorular soruyor olmalısınız: “Benim yeteneklerim nelerdir?”, “Nasıl bir işte mutlu olurum?” ve “Nasıl bir kariyer istiyorum?”

Eyvah! İş Görüşmesi, sadece iş görüşmelerindeki performansınızı artırmayı değil, daha yüksek profesyonel standartlara ulaşmanızı hedefleyen bir kitap. İş hayatında karşılaşabileceğiniz zorlu durumlarda neler yapabileceğinizi, sizin için doğru olan işi nasıl tespit edeceğinizi anlatıyor. Hem de okuyabileceğiz en samimi ve nükteli yaklaşımla.

İŞTE MÜLAKAT-MEHMET ERKAN, OĞUZ ERDOĞAN 

Ekmeğin aslanın ağzından midesine doğru indiği şu günlerde, işe ihtiyacı olan diplomalı veya diplomasız olan işsiz arkadaşlara iş bulma konusunda ve girecekleri mülakatlar için fark yaratacak tüyoların verildiği akıcı bir üslupla yazılmış bol örnekli bir kitap. Ayrıca İnsan Kaynakları’nın ne iş yaptığı da anlatılıyor. İnsanımızın dünya denizinde nelere sarıldığını gösteren, trajikomik gerçek hayat öykülerinin yer aldığı bir Türkiye klasiği.

KUSURSUZ İŞ GÖRÜŞMESİ-MAX EGGERT

Bir iş görüşmesindeki başarı ya da başarızlık, kendinizi nasıl tanıttığınıza ve soruları nasıl yanıtladığınıza bağlıdır. Bu kısa ve kapsamlı rehber kitap, kendinizi ve yeteneklerinizi herhangi bir iş görüşmesinde en iyi biçimde sunmanız için yol gösterecektir. İçeriğindeki stratejiler, ipuçları ve kontrol listeleri iş görüşmesinin istediğiniz biçimde yürütülmesini ve sonunda hem sizi, hem de işvereninizi tatmin edecek bir teklif yapılmasını sağlayacaktır.

İŞ BULDURAN KİTAP- ALPER POLAT

İş arayıp ta bulamayan, bulup ta çabuk çıkan, her şey bir kenara çalışmak istemeyenler; hele şöyle bir kitaba yaklaşın iyice. Bu kitapta iş ararken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklamaya çalışacağız. Öncelikle iş sizde bitiyor. Çalışmak istiyor musunuz, istemiyor musunuz? Çözümü siz kendiniz bulacaksınız. Bizim önerilerimiz veya başkasının nasihati sadece yoldaki trafik işaretlerine benzer. Yolu tepecek olan sizsiniz.

İş arayanlara bir işaret olsun, yol göstersin, dikkat etsin, daha çok kendisinin dışında oluşan sorunları aşsın diye bu kitapta birtakım önerilerde bulunduk. Bunlar benim kendi görüşlerimdir. Hiçbirisi sizin derdinize derman olmayabilir. Ama en azından “bunlar değilmiş benim sorunlarım” deyip alanı daraltabilirsiniz.

MÜLAKAT VE İŞ ARAMA TEKNİKLERİ -FATİH BAYCAN

Bu kitapta nasıl iş aranacağı, mülakatlarda neler sorulabileceği, nasıl davranılması gerektiği gibi iş arama sürecinde bilinmesi gereken konuların hepsine değinilmiş olmakla birlikte  ayrıca insan kaynakları alanında çalışacaklara da rehberlik yapması amaçlanmıştır.

İŞ ARAMA TEKNİKLERİ / BİREYSEL KARİYER YÖNETİMİ 2 –MEHMET CEMİL ÖZDEN 

Bir işte çalışmayan ve iş arayan kişilere “işsiz” denilmekle birlikte aslında bu kişilerin bir işi vardır: “İş aramak…” Sadece birkaç internet sitesine üye olup arada bir de gazete ilanlarını okuyup oradaki iş ilanlarına rastgele özgeçmiş göndermekle iş aranmış olmaz. “İş aramak” belirli faaliyetleri olan, birçok çalışmanın yapılmasını gerektiren “ciddi bir iştir”. Nasıl ki iş yaşamında işini ciddiye alarak oradaki görev ve sorumluluklarını etkin bir şekilde yerine getirenler başarılı oluyorlarsa iş arama sürecindeki başarı da “iş arama” işini ciddiye almakla mümkün olur. Dolayısıyla bu kitabın amacı, iş arayan kişilere düşen görev ve sorumlulukları açıklayarak bunları etkin olarak nasıl yerine getirecekleri konusunda önerilerde bulunmaktır.